İnsanlar, hayvanlar ve fuhuş!

Fuhuş ve zina, hayvanlar aleminde de görülen doğal davranış şekli.


Geçtiğimiz günlerde New York valisi Eliot Spitzer'in bir telekızla birlikte olduğunun ortaya çıkması özellikle Amerikan medyasında geniş yankı buldu.

Olay her yönüyle medyaya çok geniş malzeme sağlamasının yanı sıra, dünyanın en eski mesleğinin icrasından hayvanlar alemindeki cinsel davranışların analizine kadar pek çok konu tekrar masaya yatırıldı.

International Herald Tribune gazetesinde birer gün arayla (Avrupa baskısında aynı gün) çıkan iki haber, New York eski valisinin başına gelenlerden yola çıkarak iki farklı tezi işlemekteydi.


New York'a İsveç modeli Hukuk sistemi öneriliyor


Birgitta Ohlsson ve Jenny Sonesson tarafından kaleme alınan 'Genelevlere Sıfır Tolerans' başlıklı yazıda özetle şu görüşler dile getirildi:

"New York'un yeni valisi David Paterson'a bir önerimiz var. Eyalet çapında cinsel hizmetlerin para karşılığı sunulmasına sıfır tolerans getirecek bir yasa neden çıkarılmasın?

Rudolph Giuliani 1994 yılında New York City belediye başkanı olduğunda şehrin suç oranları dünyanın en yüksek düzeyindeydi. Ama suça karşı sıfır tolerans politikasını hayata geçirerek şehirdeki suç oranlarını çok kısa sürede minimal boyutlara indirmeyi başardı.

Suça karşı mücadelede çok başarılı olsa da eski vali Eliot Spitzer, fahişelere çok yüksek oranlarda para ödeyerek adını kirletti. Ama organize suçlar, bilhassa insan kaçakçılığı ve fuhuş birbirleriyle sıkı şekilde ilişkilidir.

İsveç'te olsa, bu eylemi nedeniyle Eliot Spitzer altı ay hapis cezası alırdı çünkü İsveç'te seks için para ödemek 1999 yılından beri yasa dışıdır. İsveç'teki yasa, seks hizmeti sunana değil de seks hizmeti için parayı ödeyene odaklanmış olma özelliğiyle dünyada tek örnektir. Bu yasanın olumlu sonuçlarını gördük, artık insan kaçakçıları İsveç'e yönelik beyaz kadın ticaretini neredeyse durdurdular.

Fuhuşun yasal olduğu diğer Avrupa ülkelerinde ise, Moldova ve Beyaz Rusya gibi ülkelerden kandırılarak getirilen pek çok kadının zorla çalıştırıldığı bir gerçektir. New York'a aynı çözümü öneriyoruz."

Hayvanlar aleminde durum nedir?


Aynı gazetede Natalie Angier tarafından kaleme alınan "Pek çok hayvan türü için sadakat bir fantezi" başlığıyla kaleme alınan yazı ise New York valisinden hareketle hayvanlar alemindeki bir takım gerçeklere dikkat çekiyordu.

"Rezil duruma düşmüş eski vali Eliot Spitzer için bir sürü hakaret sözü sarfedebilirsiniz ama yaptığı şeyin 'orijinal' bir şey olduğunu söyleyemezsiniz.

Yalnızca 'risk almayı seven ve testosteron seviyesi yüksek' alfa erkeği davranışı değil, doğadaki on binlerce türün aynı tarz davranış şekilleri sergilediğini bilmelisiniz.

Çok eşli cinsellik, doğal yaşam içinde çok yüksek bir orana sahiptir ve 'gerçek sadakat' yalnızca bir fantezi olarak kalmaktadır. Tabii ki eşli yaşamı seçip çocuklarını birlikte büyütme sürecini yaşayan hayvanlar da var .Bunların arasında 'eşlik bağı' kurulduğunu ve hatta aralarında bir tür şefkat olduğunu da söyleyebiliriz. Ancak biyologların DNA üstünde yaptığı en son çalışmalardan sonra iyice öğrendik ki toplumsal tekeşlilik çok nadiren cinsel veya genetik tekeşlilik anlamına geliyor.

Hayvanlarda da zina ve fuhuş var

Pek çok dişi babunun bir kulağı veya bir gözü eksiktir çünkü 'aldatıldığını öğrenen' erkek, eşini çok sert şekilde cezalandırır.

İnsan dışındaki bazı hayvanların da seks karşılığında bir tür 'ödeme' yapıyor olması da ilginç bir bulgu.Adam Mickiewicz Üniversitesi ve South Bohemia Üniversitesi'nden bilimadamlarının 'Animal Behaviour' dergisinde yayınladıkları makalede belirtildiğine göre; bilhassa kuşlar ve sürüngenlerin bazı türlerinde erkek çiftleşmek istediği dişiye bazı hediyeler sunuyor.

Bu hediyeler genelde böcek veya kertenkele gibi besinler oluyor. Düzenli eşi dışındaki bir dişiyle çiftleşmek istediğinde ise erkek kuşlar normal eşine sunduğu hediyelerden daha fazlasını 'yuva dışındaki' bir dişiye sunabiliyor. Hediyenin değerine göre yuva dışındaki dişiyle çiftleşme şansının arttığını belirtmeye gerek yok.

Endonezya'da yaşayan makak maymunlarının da buna benzer bir davranış şekli gösterdiği belirtiliyor. Şu farkla ki, erkeğin önerdiği 'çiftleşme ücreti' dişinin kürkünü 'haşerelerden temizlemek' şeklinde oluyor.

Hayvanlarda zina ne kadar yaygın ve normal olsa da, insanın cinsel hayatıyla tek benzerlikleri bu kadar değil: Eşi tarafından aldatıldığını öğrenince çılgına dönen tek canlı türünün insan olmadığının altını çizmemiz gerekiyor.

Pek çok dişi babunun bir kulağı veya bir gözü eksiktir çünkü 'aldatıldığını öğrenen' erkek, eşini çok sert şekilde cezalandırır. Scarab böceklerinin dişileri üzerinde yapılan deneylerde ise, herhangi bir nedenle erkeğinden uzak tutulan dişi, eğer erkeğinin feromon salgıladığı kokusunu alırsa (yani erkek, başka dişilerle çiftleşmek için hazır ve arzulu olduğunu belirten kimyasal bir koku salgılarsa) erkeğini ilk fırsatta sert darbelerle ortamdan uzaklaştırmaktadır.


Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !