Atatürk Arboretumu


Arboretum'da Türkiye'nin her yöresinden bitki tipleri (ağaclar)
sergileniyor. Bütün ağaçların üstünde isimleri var.
Belgrad Ormanı'na giden yolun üstünde, gezmesi bedava,
mutlaka tavsiye ederim. Arabasız gidilebileceğini sanmıyorum.
Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol kolda
giriş kapısını görünüyor. Bahçeköy yakınlarında.
bu parkın pekçok margarin(rama) ve pek çok deterjan(çocukların böğürtlen topladığı)reklama ev sahipliği yaptığını duymuştum.Bu ne yaman bir çelişkidir..:))
Ataturk Arboretum'u dünyanın sayılı örneklerindendir;hatta sanırım Avrupa(yanlış olmasın)da 1.sırada... cok iyi korunuyor.

Atatürk Arboretumu hafta içinde ziyarete açıktır.

Ancak hafta sonları sadece serbest giriş kartı alanlar girebilir. Serbest giriş kartı ücret karşılığında yıllık verilir ve aileye geçerlidir. Her yıl yenilenmesi gerekir. Giriş Kartı başvurusu için başvuru formunu doldurup Atatürk Arboretumu'na ulaştırabilirseniz, başvurunuz değerlendirilecektir.
Okul, kulüp, şirket, dernekler gibi grup ziyaretleri ücretli olup, önceden telefonla randevu alınması gereklidir. Gruplara gezi başlangıcında arboretum ve bitkiler hakkında bilgi verilir. Randevu almak için 0(212) 2261929 nolu telefonu arayabilirsiniz.
Yangın kulesine çıkmayı da unutmayın!

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır.

Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

(Yani piknik alanı değil )

Fotoğraf ve Film Çekimi:
Atatürk Arboretumu'nda belirli şartlar ve ücret karşılığında profesyonel film ve fotoğraf çekimi yapmak mümkündür. 

 Atatürk Aboretumu haftasonu neden halkın ziyaretine kapalıdır?

Yedi piknik alanı ile İstanbul'un rekreasyon ihtiyacını karşılayan Belgrad Ormanı'nın bir parçası üzerinde yer alan Arboretum özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun piknik baskısı altındadır. Koruma faaliyetlerini yürütecek eleman azlığı ve bu piknik baskısı haftasonu ziyaretlerinin şimdilik yalnızca kontrollü olarak yapılmasını olanaklı kılmaktadır.

Huzur dolu bir ortam özellikle İstanbul'da yaşayanlar ve kafa dinlemek isteyenlerin gitmesini tavsiye ederim. Haftaiçi ziyaretçilere açık olmasına rağmen çok sakin. Doğa ile başbaşa kalmak isteyenler durmayın bence. Dört mevsim ayrı güzel olacağını düşündüğüm bu yeri ben geçen hafta gezdim. Çamların kokusu o kadar güzel ki...  

 Taksimden Bahçeköy otobüslerine biniyorsunuz, valens kemerlerinin devamını gördükten 1 durak sonra iniyorsunuz ve az bir mesafe sonra ilk sola dönüyorsunuz. 5-10 dk yürüdükten sonra sol tarafta tabelayı görüyorsunuz.

Arboretum'a ulaşım için 4 Levent otobüs duraklarından 42m veya 42 numaralı Bahçeköy otobüsleri ile gidebilirsiniz . Yaklaşık 30 dakikalık bir mesafe

Orman fakültesinden 1 durak önce inince sol tarafa bentler bölgesine doğru yürüyerek 10 dk.

Araba ile Çayırbaşı veya Hacı Osman tarafından Bahçeköy yönüne dönüp, yaklaşık 10 dk kadar devam edin. Kemerleri geçtikten sonra sol tarafa Kemerburgaz yönüne dönün. 300-500 Mt kadar ilerde solda görülebilir. Kemerburgaz tarafından da gelinebilir.
Toplu taşıma ile 42 No'lu otobüs (Taksim- Orman Fakültesi) ile gelinebilir. 100 yıl Işıl okullarının önünde inip Kemerburgaz tarafına 15 Dk yürünebilir.

Sonbaharda, İstanbullu fotoğrafseverler için eşsiz manzaralar sunuyor.

 

Her mevsim ayrı güzel...  

Adeta cennet...  

 Arboretum ,İstanbul üniversitesi Orman Fakültesine bağlı. Kesinlikle çok güzel bir alan ..

 Bence herkez  burayı görmeli.

 

 

 

 

 

 

Yangın Kulesi 

 

Kaynak : http://www.orman.istanbul.edu.tr/muzeler/arboretum/index.htm

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !